Slovenský kolkársky zväz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Slovenský kolkársky zväz

Diskusné fórum SKoZ
 
DomovDomov  HľadaťHľadať  Latest imagesLatest images  RegistráciaRegistrácia  Prihlásenie  

 

 Rôzne kolkárske školy

Goto down 
3 posters
AutorSpráva
Marek Chrenko
Admin
Marek Chrenko


Počet príspevkov : 63
Age : 46
Location : Trenčín
Registration date : 12.10.2007

Rôzne kolkárske školy Empty
OdoslaťPredmet: Rôzne kolkárske školy   Rôzne kolkárske školy Icon_minitimePo február 18, 2008 11:43 am

Jožko Jeriga ma celkom nakopol a posunul veci konštruktívnym smerom, takže to tu skúsim trocha rozbehnúť.

Viem, že existuje určitá tréningová brožúra staršieho dáta, kde je presne popísaný a nafotený správny kolkársky rozbeh a položenie gule, no prax ukazuje niečo iné - množstvo rôznych rozbehov, ba dokonca rozbehových "škôl". Rukopis určitých hráčov a trénerov dokáže človek, ktorý kolky sleduje, takmer s istotou priradiť k určitým mestám, resp. klubom. Toto koniec koncov nie je len slovenské špecifikum, vidieť to aj na zahraničných hráčoch, každý sa rozbieha a kladie guľu inak. Preto sa chcem spýtať (toto je len na otvorenie diskusie, nič viac) - čo je to vlastne štandardný rozbeh? Treba najmä u mladých tvrdo forsírovať určitý typ rozbehu alebo ich treba skôr naučiť základy a potom tieto základy prispôsobovať špecifikám daného hráča/danej hráčky? Aký je váš názor, kolkári/ky a tréneri/ky?

Vyššie uvedené je skôr všeobecná otázka na otvorenie diskusie, ale mal by som aj jednu osobnú - ako dorastenec som sa bez problémov rozbiehal zo stoja a hral som ako ľavák ľavú ulicu. Potom som mal na výške asi 2 roky pauzu, a keď som sa ku kolkom vrátil, už mi ten rozbeh zo stoja nesedel. Tak som sa začal rozbiehať zo sklonu a hrať pravú ulicu, lebo do ľavej to zrazu boli muky. Relatívne mi to začalo znova ísť, no tie výkyvy sú veľké. Aký je váš názor na tieto dva typy rozbehu? Máte pocit, že rozbeh zo stoja a hranie tej ulice, ktorou rukou hráč hrá, poskytuje väčšiu stabilitu výkonnosti? Čo treba robiť, aby tento rozbeh tak "nebolel"?
Návrat hore Goto down
http://www.akkurat.sk
Miky Klubert

Miky Klubert


Počet príspevkov : 8
Age : 59
Location : Spišská Nová Ves
Registration date : 10.11.2007

Rôzne kolkárske školy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rôzne kolkárske školy   Rôzne kolkárske školy Icon_minitimePo február 18, 2008 10:08 pm

Marek metodika asi nemame a je na škodu že sa nevyužila taká možnosť aká bola na MS v Košiciach. Mňa osobne sa tam páčili dorstenky zo Slovinska ktoré mali veľmi pekne prepracované rozbehy, pekne vyrovnané a voľnou rukou vyvažované, žiedné hrbenie alebo kľučky na rozbehu. Je to možne na niektorích zaznamoch z Košic vidieť. Tam bolo treba zorganizovať školenie trenerov a prebrať ako sa ktorá kolkarska škola odlišuje od druhej. PS poslal som ti niečo do mailu ale neviem či ti to prišlo.
Návrat hore Goto down
Marek Chrenko
Admin
Marek Chrenko


Počet príspevkov : 63
Age : 46
Location : Trenčín
Registration date : 12.10.2007

Rôzne kolkárske školy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rôzne kolkárske školy   Rôzne kolkárske školy Icon_minitimeUt február 19, 2008 11:17 am

Ďakujem Miky, prišlo mi to, je to fajn príručka, presne takéto zhrnutie som mal na mysli. Skús sem hodiť na ňu link aj pre ostatných.

V Košiciach sa tých príležitostí premárnilo viac, ale keďže o tom nerozhodujeme, nemá zmysel to ďalej rozpitvávať. Ja som veľmi pozorne sledoval jednotlivých hráčov a hráčky, bolo to super. Napr. Nemci (Gerdau, Reiser) majú dosť zvláštny štýl. Mne osobne sa ale najviac páči štýl Katky Valigurovej a Miňa Tomku - tá jednoduchosť a skvelý ťah na pravú ulicu, super. Jaro Truska pod Zolim tiež prešiel značnou premenou, ktorá začína prinášať ovocie. Cez leto na sebe popracujem a uvidíme, čo z toho bude.


Naposledy upravil dňa Ut február 19, 2008 7:00 pm, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore Goto down
http://www.akkurat.sk
Miky Klubert

Miky Klubert


Počet príspevkov : 8
Age : 59
Location : Spišská Nová Ves
Registration date : 10.11.2007

Rôzne kolkárske školy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rôzne kolkárske školy   Rôzne kolkárske školy Icon_minitimeUt február 19, 2008 6:57 pm

Marek hľadal som to a našiel som tam aj iné príspevky, nemal som to čas študovať ale možno to niekomu pomôže z prácou z mládežou. Je to na: http://www.kuzelky.cz/clanek.php?id=723 jeto metodika ktorú využívajú Česi. Ahoj.
Návrat hore Goto down
Marcelino




Počet príspevkov : 20
Age : 48
Registration date : 21.10.2007

Rôzne kolkárske školy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rôzne kolkárske školy   Rôzne kolkárske školy Icon_minitimeUt február 19, 2008 10:26 pm

Marcelino napísal:
Marek Chrenko napísal:
Ďakujem Miky, prišlo mi to, je to fajn príručka, presne takéto zhrnutie som mal na mysli. Skús sem hodiť na ňu link aj pre ostatných....
Marek ak nieco mas - sem s tym cheers aspon do mailu Wink
ouups, tak som si pozrel ten link a stiahol som si tie 4 clanky v pdf-ku Cool
Návrat hore Goto down
Sponsored content





Rôzne kolkárske školy Empty
OdoslaťPredmet: Re: Rôzne kolkárske školy   Rôzne kolkárske školy Icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
Rôzne kolkárske školy
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Slovenský kolkársky zväz :: SKoZ :: Metodika, tréningy-
Prejdi na: